9 نکته برای حفظ یک رابطه جنسی رضایت بخش در مبتلایان پسوریازیس


ارمغان سلامت 3 اسفند 1400 9 دقیقه مطالعه
9 نکته برای حفظ یک رابطه جنسی رضایت بخش در مبتلایان پسوریازیس

پسوریازیس می تواند هر بخشی از بدن را درگیر کند. هنگامی که علایم این بیماری روی دستگاه تناسلی ظاهر میشود، می تواند رابطه جنسی را برای شریک جنسی فرد مبتلا شده سخت و یا غیر ممکن سازد. حتی این مسئله برای فرد مبتلا نیز آزار دهنده و گاها غیر قابل تحمل خواهد بود.

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک نسبت به افراد بدون این بیماری در معرض خطر بیشتری برای اختلال عملکرد جنسی و افسردگی هستند. محققان مطالعه ای را بر روی بیش از 400 بیمار آلمانی مبتلا به پسوریازیس یا آرتریت پسوریاتیک (PSA) ارائه کردند. اختلال عملکرد جنسی در 83 درصد از بیماران پسوریازیس و 76 درصد از بیماران آرتریت پسوریاتیک در مقایسه با 45 درصد از شرکت کنندگان بدون هیچ یک از این بیماری ها گزارش شده است.

در همین مطالعه، زنان مبتلا به پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک (PSA) نرخ بسیار بالاتر افسردگی (به ترتیب 50 و 34 درصد) را گزارش کردند. مردان مبتلا به PsA و پسوریازیس تا حدودی وضعیت بهتری داشته اند، به ترتیب 30 درصد و 23 درصد افسردگی را گزارش کردند.

یک بررسی منتشر شده در ژانویه 2019 نشان داد که افراد مبتلا به پسوریازیس 5.5 برابر بیشتر از افراد بدون این عارضه احتمال ابتلا به اختلال عملکرد جنسی را دارند. افراد مبتلا به پسوریازیس که همچنین دارای اضطراب، افسردگی یا پسوریازیس تناسلی هستند در معرض خطر بیشتری بودند.

اما ممکن است هم پسوریازیس داشته باشید و هم یک زندگی جنسی سالم. لازم است فعال و مصمم باشید. اجازه ندهید پسوریازیس مانع ایجاد یک رابطه صمیمانه با کسی که دوستش دارید، شود.

 

چگونه با پسوریازیس زندگی جنسی سالمی داشته باشیم؟

 

صحبت کردن

به یاد داشته باشید که شریک زندگی شما نمی تواند ذهن شما را بخواند. احساسات خود را با شریک جنسی در میان بگذارید، البته صحبت کردن در مورد احساسات محدود به مبتلایان پسوریازیس نمیشود. اما اگر پسوریازیس دارید، باید حتی بهتر از کسی که بیماری مزمن ندارد، ارتباط برقرار کنید. شما باید به همسرتان بگویید که چه چیزی باعث بدتر شدن پسوریازیس شما می‌شود و درباره اینکه چه چیزی باعث بهتر شدن آن می‌شود، صحبت کنید. این می تواند صمیمیت را به سطح بالاتری برساند و منجر به رابطه جنسی بهتر شود.

تاریکی

اگر حال شما را بهتر می کند، چراغ های اتاق خواب را کم کنید. اگر پسوریازیس شما به راحتی قابل مشاهده نباشد، ممکن است راحت تر باشید.

 

لباس

لباس‌های زیر توری ممکن است به ایجاد روحیه برای رابطه جنسی کمک کنند. از پارچه های مصنوعی که می تواند خارش داشته باشد و علائم پسوریازیس را تشدید کند، خودداری کنید. لباس هایی که 100 درصد پنبه هستند راحت تر خواهند بود. همچنین می‌توانید لباس‌ زیری را امتحان کنید که برای ورزش ساخته شده‌اند و به دفع عرق کمک می‌کنند.

 

روان کننده های آمیزشی

استفاده از روان کننده ها و تقویت کننده های موضعی پیشنهاد می شود. روان کننده های خنک کننده برای افراد مبتلا به پسوریازیس بهتر از روان کننده های گرم کننده هستند. روان‌کننده‌های گرم‌کننده می‌توانند باعث تشدید پسوریازیس شوند. یک روش خوب برای فهمیدن اینکه آیا به روان کننده ها حساس هستید یا خیر این است که ابتدا آنها را روی لب پایین خود آزمایش کنید. برای مردانی که علایم پسوریازیس در آلت تناسلی آنها وجود دارد، کاندوم روغن کاری شده ممکن است از ملتهب شدن پوست جلوگیری کند. روغن نارگیل می تواند یک روان کننده حسی و مفید برای پوست مبتلا به پسوریازیس باشد. روغن نارگیل و سایر روان کننده های مبتنی بر روغن هرگز نباید با کاندوم های لاتکس استفاده شوند، زیرا روغن می تواند به کاندوم آسیب برساند و آن را بی اثر کند. از روان کننده ها و کاندوم های معطر خودداری کنید، زیرا ممکن است منجر به تحریک پوست ترک خورده و مبتلا به پسوریازیس شود.

 

خلاق باشید

اگر عارضه‌ای دارید و عشق‌بازی به دلیل ناراحتی ممکن نیست، جایگزین‌هایی پیدا کنید. «روی چیزی که برای شما راحت است تمرکز کنید، چه نوازش های ملایم، دست گرفتن، تماشای فیلم های عاشقانه یا لذت بردن از یک شام عاشقانه. درباره چیزهایی که در مورد یکدیگر دوست دارید صحبت کنید.» رابطه جنسی چیزی فراتر از یک رابطه جنسی است.

 

افراط در آفرودیزیاک ها

برخی از غذاها می توانند به تنظیم خلق و خوی رابطه جنسی در هنگام ابتلا به پسوریازیس کمک کنند. شیرین بیان که حاوی استروژن های گیاهی است و غدد جنسی را تحریک می کند و باعث افزایش سطح اکسیژن به اندام تناسلی زنان می شود.  پای کدو تنبل یا تخم کدو محرک خوبی برای افزایش جریان خون آلت تناسلی هستند. علاوه بر این، شکلات حاوی یک ماده گیاهی به نام فیتوسترول است که باعث افزایش هورمون‌های جنسی می شود.

 

درمان  پسوریازیس را رها نکنید

هنگامی که برنامه درمانی خود را دنبال می کنید و داروهای خود را طبق تجویز مصرف می کنید، پسوریازیس شما بهبود می یابد. هیچ درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد، اما دارو می تواند به کنترل علائم کمک کند. زمانی که درمان شما موثر باشد، احساس بهتری خواهید داشت. اگر احساس بهتری داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید با شریک خود ارتباط برقرار کنید. پس از رابطه جنسی، زمانی را برای تمیز کردن اندام تناسلی خود اختصاص دهید و در صورت لزوم از داروهای موضعی مجدد استفاده کنید.

 

رابطه جنسی و پسوریازیس

رابطه جنسی می تواند به کاهش استرس، که یکی از عوامل مهم در تشدید پسوریازیس است، کمک کند. اگر بخواهید میتوانید مانع از تاثیر پسوریازیس در روابط جنسی خود شوید.

 

 

 

برچسب‌ها :