آکنه چیست؟، علایم ، علل ، پیشگیری و درمان


ارمغان سلامت 18 بهمن 1400 14 دقیقه مطالعه
آکنه چیست؟، علایم ، علل ، پیشگیری و درمان

آکنه ، علایم ، علل ، پیشگیری و درمان

 

آکنه چیست؟

بیماری رایج پوستی که به علت انسداد منافذ پوستی توسط مو، sebum ، باکتری و یا سلولهای مرده پوست ایجاد میگردد. آکنه ممکن هست به صورت جوشهای سر سیاه و یا سفید و یا به صورت برآمدگی کوچک یا بزرگ، بر روی پوست ظاهر شود.

در حال حاضر 80 درصد از افراد بین سنین 11 تا 30 ساله ممکن است درگیر بیماری آکنه شوند. البته این به معنای عدم وجود این بیماری در سنین بالاتر نیست و میتواند افراد را درگیر کند.در بیشتر اوقات این بیماری روی صورت ظاهر میشود. اما این بیماری بر روی شانه ها و قفسه سینه و پشت گردن نیز مشاهده میشود. با توجه به شدت درگیری، آکنه میتواند زخم هایی روی پوست ایجاد کند. لذا توصیه میشود در صورت مشاهده علایم و نشانه های آکنه، به پزشک مراجعه نمایید.

 

علل آکنه

آکنه می تواند به دلایل زیر بروز کند:

 1.  هورمون ها
 2.  رژیم غذایی
 3.  کمبود ویتامین
 4.  استرس
 5.  ژنتیک
 6.  التهاب
 7.  سن

یا ترکیبی از موارد بالا


پیشنهادهایی برای شما

فوم شستشوی صورت مناسب پوست های چرب و مستعد آکنه وچهفوم شستشوی صورت ویتامین C سی گل مناسب پوست های چرب و آکنه دارکرم مرطوب کننده آکنه زوم هیدرا فیس دوکس مناسب پوست های چرب و مختلطکرم ضد جوش آکنه زوم فیس دوکس 30 میلی لیتر

انواع اکنه

دو نوع اصلی از آکنه وجود دارد

۱- آکنه غیر التهابی

میکروکومدون ها (جوش ریز اولیه): گاهی به طور خود به خود قطع می شوند و التیام می یابند و گاهی هم تبدیل به جوش های سرسفید یا سرسیاه می شوند.
جوش سرسفید: هنگامی که سبوم به دام افتاده و باکتری در زیر سطح پوست باقی بمانند، جوش سرسفید تشکیل می شود. جوشهای سرسفید، ممکن است به صورت نقاط کوچک سفید نمایان شوند یا ممکن است آنقدر کوچک باشند که با چشم غیرمسلح غیرقابل دیدن نباشند.

 

 

جوش سر سیاه: یک جوش سرسیاه هنگامی رخ میدهد که منافذ پوست باز می شوند و سبوم، که حاوی ملانین رنگدانه پوست است، اکسید شده و به رنگ سیاه یا قهوه ای تبدیل شود. محتوی این نوع جوش، چرک نیست و نمی تواند شسته و دور ریخته شود. دانه های سرسیاه می توانند برای مدت زمان طولانی بر روی پوست باقی بماند و بسیار به آرامی تخلیه شوند.

۲- آکنه التهابی

جوش سرسیاه و یا سرسفید می توانند محتویات خود را به سطح پوست بفرستند و آزاد کنند و التیام یابد. اما گاهی اوقات دیواره فولیکولی پاره می شود و آکنه التهابی بوجود می آید. این پارگی می تواند به دلیل دست زدن به پوست ایجاد شود. به این دلیل است که دستکاری نکردن پوست مبتلا به آکنه بسیار اهمیت دارد.

 

کورک: پاپول (کورک) هنگامی رخ میدهد که دیوار فولیکولی می شکند. گلبولهای سفید خون به آن نقطه هجوم می آوردند و منافذ ملتهب می شوند. اینگونه کورک شکل میگیرد.

 

جوش چرک دار:  چند روز بعد از آنکه گلبولهای سفید خون راه خود را به سطح پوست پیدا کردند تشکیل می شود. این چیزی است که مردم معمولا به عنوان یک جوش یا جوش چرکین به آن اشاره می کنند.
پاپول (کورک) یا جوش چرکین می توانند به طور کامل از هم پاشیده شوند و به شدت دامنه پوست و فولیکول اطراف را در بر بگیرد. این ضایعات به نام کیست یا ندول (برآمدگی) نامیده می شوند.

کیست: گاهی اوقات یک واکنش التهابی شدید می تواند به ضایعات چرکین تبدیل شود.

 

ندول (یا برآمدگی): هنگامی که یک فولیکول از پایین می شکند، باعث یک برآمدگی بزرگ و ملتهب می شود که می تواند دردناک باشد.

 

 

درمان آکنه

سه اصل مهم در درمان آکنه

 1.  انتخاب درمان درست
 2.  مداومت و صبوری در روند درمان و رها نکردن درمان
 3.  واقع بین باشید

شکایت اصلی بسیاری از کسانی که به متخصصین پوست مراجعه می‌کنند :

 • همه داروها و کرم ها را استفاده کردند
 • با بسیاری از پزشکان مشورت کرده اند ولی نتیجه ایی در بر نداشته است
 • تصور دارند که جوش هایشان به هیچ دارویی جواب نمی‌دهد
 • از درمان بی‌نتیجه خسته شدند

اشتباه رایج بیماران:

 • رها کردن درمان
 • اعتماد به نفس پایین
 • درمان سریع و معجزه آسا

تاثیر آنتی بیوتیک های خوراکی (Oral antibiotics) در درمان آکنه

آنتی بیوتیک های خوراکی به صورت قرص و معمولا یکبار در روز مصرف می شوند.این داروها به توقف رشد P. Acnes (باکتری آکنه) کمک میکند.. همچنین آنتی بیوتیک ها دارای اثر ضد التهاب نیز هستند.

آنتی بیوتیک های خوراکی باید فقط برای یک دوره زمانی کوتاه (تا 6 ماه) مورد استفاده قرار گیرند. اما طبق یافته های جدید که حتی در همین دوره زمانی کوتاه آنتی بیوتیک ها عامل رشد سریع کلونی های مقاوم باکتری ها می باشند. برخی از آنتی بیوتیک ها سبب ایجاد حساسیت به نور خورشید می شوند. تماس با نور خورشید می تواند سبب ایجاد نقاط قرمز روی پوست، خارش یا قرمزی پوست شود و این سبب شود تا به راحتی دچار سوختگی شوید. بنابراین شما نیاز به پوشیدن لباس های محافظ و عینک ضدآفتاب خواهید داشت.

 

آکنه بدن

اغلب افراد مبتلا به آکنه صورت، دارای مقادیری از آکنه در بدن نیز هستند. آکنه بدن مشابه با آکنه صورت پیشرفت می کند. با این حال، پوست بدن ضخیم تر از پوست صورت است و اغلب دارای منافذ بزرگتری نیز است. از این رو، ایجاد ضایعات آکنه در بدن شدید تر می باشد.

آکنه می تواند در هر نقطه بر روی بدن، به جز کف دست و کف پا ایجاد شود. چرا که این دو منطقه فولیکول سباسه که در آن آکنه تشکیل می شود را ندارد. اگر شما نشانه قرمز رنگی در شانه ها، بازوها، پاها، باسن ، و یا در جای دیگر ببینید، احتمال اینکه آکنه باشد وجود دارد. اگر مطمئن نیستید، با یک متخصص پوست برای تشخیص مشورت کنید.

علت دقیق آکنه در بدن ناشناخته باقی مانده است. با این حال، می دانیم که تحریک می تواند آن را بدتر کند. هر چیزی که در برابر پوست شما اصطکاک می یابد موجب سوزش می شود. لباس مرطوب همراه با سوزش منجر به آکنه بیشتر می شود

 

درمان آکنه بدن

برای درمان آکنه بدن دو درمان داروی موضعی و خوراکی پیشنهاد می شود. داروی موضعی برای درمان آکنه بدن که شامل 5/2 درصد بنزوئیل پروکساید یا 10 % گلایکولیک اسید میباشد. داروی خوراکی نیز برای درمان آکنه شدید بدن، راکوتان یا همان ایزوترتینوئین تجویز می شود. این دارو می بایست 15 تا 20 هفته مصرف گردد و عوارضی نیز دارد. در هنگام بارداری و حتی سه ماه قبل از بارداری نباید مصرف شود.

اجتناب از تحریک، تا جایی که ممکن است لباس نخی بپوشید. اگر عرق می کنید، در صورت امکان سعی کنید لباس خود را زود به زود عوض کنید. استحمام در فواصل کوتاه، به طور کلی سعی کنید نسبت به آنچه ممکن است پوست شما را تحریک کند اجتناب کنید. البته بدن ما به طور مداوم در تماس با اشیای گوناگون است و جلوگیری از تماس ممکن است غیر ممکن باشد. اما می توانید با کارهایی ساده، جلوی تحریک شدن پوست خود را بگیرید و به بهبود آکنه بدنتان کمک کنید.

 

آکنه ولگاریس

آکنه ولگاریس یک بیماری شایع پوستی مزمن است که شامل انسداد و یا التهاب واحدهای پیلوسباسه (فولیکول‌های مو و غده چربی همراه آن) می‌شود. آکنه می تواند به صورت ضایعات غیرالتهابی، ضایعات التهابی یا ترکیبی از هر دو ظاهر شود که بیشتر روی صورت، پشت و قفسه سینه را نیز درگیر می کند.

 

 

آکنه در دوران بارداری

مادر شدن برای زنان باردار اتفاقی است که بر روی تمام متابولیسم بدنشان تاثیر می گذارد و بعضی از این عوارض بسیار ناخوشایند و آزار دهنده اند. یکی از عوارضی که در دوران بارداری مادران را آزار می دهد آکنه ها هستند که به سراغ پوست خانم ها می آیند.

بسیاری از مادران که دارای پوستی شفاف هستند هم ممکن است در دوران بارداری دچار آکنه شوند. دلیل این مسئله تغییرات سطح هورمون های بارداری است. با شروع بارداري و افزايش ميزان ترشح آندروژن، پوست چرب‌تر شده و باعث بسته شدن منافذ پوست و بروز آكنه می ‌شود. تشخیص آکنه توسط پزشک معالج صورت می گیرد.

بسیاری از درمان های موضعی و خوراکی آکنه در دوران بارداری منع مصرف دارند.حتی اگر شما باردار نیستید، اما در سنین باروری هستید، مهم است که در مورد درمان آکنه با پزشک خود صحبت کنید و در صورت باردار شدن  اطلاع دهید.

ایزوترتینوئین به عنوان عامل ایجاد نقایص شدید مادرزادی شناخته شده است و بنابراین، در حین مصرف این دارو، دو روش کنترل بارداری لازم است.

هورمون درمانی برای برخی از زنان مبتلا به آکنه مفید است، به ویژه برای آنهایی که با قاعدگی بیماریشان تشدید میگردد یا کسانی که علائم و نشانه ها (قاعدگی نامنظم) آندروژن اضافی (هورمون مردانه) دارند. هورمون درمانی شامل دوز کم استروژن و پروژسترون (قرص های ضد بارداری) یا دارویی به نام اسپیرونولاکتون است که اثر هورمون های مردانه را در سطح فولیکول های مو و غدد چربی مسدود می کند.

ارتباط رژیم غذایی روزانه با کاهش یا افزایش اکنه

چه غذاهایی باعث کاهش و یا تشدید آکنه میشوند؟

ارتباط بین مواد غذایی که مصرف میکنیم و بروز آکنه یکی از موضوعات چالش برانگیز حوزه درمان این بیماریست. پزشکان ارتباط مستقیم بین بروز آکنه و مواد غذایی را رد میکنند. اما برخی معتقدند که ارتباط کاملا مستقیمی بین آنچه میخوریم و آنچه روی پوست مشاهده میکنیم، وجود دارد.

آیا شکلات تاثیری در تشدید آکنه دارد؟

شکلات هیچ تاثیری بر ایجاد آکنه ندارد. بر اساس یک پژوهش که در آن 65 نفر با میزان آکنه متوسط، به دو گروه تقسیم شدند، یک گروه از افراد شکلات می خوردند و گروه دیگر خوراکی که مشابه شکلات بود اما شکلات در آن وجود نداشت. در آخر، هیچ تفاوتی میان میزان آکنه افراد دو گروه وجود نداشت.

چرا اغلب نوجوانان دچار آکنه می شوند؟

می توان گفت آکنه تا حدی یک بیماری هورمونی است. چون برای اولین بار در بدن، در دوران بلوغ که هورمونها تغییر می کند، تشکیل می شود. همچنین علائم آکنه معمولا هنگامی افزایش می یابند که آندروژن (هورمون مردانه) افزایش یابد. افزایش سطح هورمون رشد و IGF-1 نیز ممکن است بر آکنه تاثیر گذارد. اینکه دقیقا چگونه و چرا هورمون ها بر آکنه تاثیر می گذارند، هنوز نامعلوم است.

آیا آکنه می تواند جای زخم ایجاد کند؟

آکنه گاهی اوقات منجر به زخم می شود. این اتفاق زمانی رخ میدهد که آکنه به پوست نفوذ کند و به لایه های عمیق تر آسیب برساند. التهاب منافذ آکنه را متورم می کند و در دیواره منافذ تجزیه می شود. چندین گزینه درمانی وجود دارد. لایه برداری شیمیایی، درم ابریژن، لایه برداری با لیزر، میکرونیدلینگ و جراحی، همگی می توانند برای درمان  آکنه استفاده شوند.

 

آکنه چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما می تواند آکنه را در طول معاینه پوست تشخیص دهد.  ممکن است از شما بپرسند که آیا شما تحت استرس شدید هستید یا سابقه خانوادگی آکنه دارید که همه اینها از عوامل بالقوه در ابتلا به آکنه هستند. همچنین ممکن است از دختران و زنان نوجوان در مورد چرخه های قاعدگی آنها سؤال شود، زیرا جوش ها گاهی اوقات، ممکن است ارتباطی بین چرخه قاعدگی و وقوع و یا تشدید آکنه وجود داشته باشد. شیوع ناگهانی و شدید آکنه در افراد مسن گاهی می تواند نشانه بیماری زمینه ای دیگری باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

 

آیا می توان از آکنه پیشگیری کرد؟

پیشگیری از آکنه در طول تغییرات طبیعی هورمونی دشوار است. اما انجام برخی کارها می تواند به شما کمک کند:

صورت خود را روزانه با آب گرم و یک پاک کننده ملایم صورت بشویید.
به طور معمول از مرطوب کننده استفاده کنید.
لازم نیست استفاده از آرایش را متوقف کنید، اما سعی کنید از محصولات “غیر کومدون زا” استفاده کنید و در پایان هر روز آرایش را پاک کنید.
دست های خود را از صورت خود دور نگه دارید.

 

مواد غذایی تشدید کننده آکنه

مواد غذایی که اندکس هیپرگلیسمیک بالایی دارند (موادی که دارای شکر و یا قند بالا هستند) باعث میشوند تا بعد از مصرف ، انسولین خون افزایش پیدا کند و باعث ایجاد ماده ای به نام IGFT شود و در نتیجه باعث تشدید ترشح چربی از غدد سباسه پوست گردد.

انواع شیرینی جات ، نوشابه و…

آردهای سفید مانند ماکارونی ، پاستا و..

فست فود ها و سرخ کردنی ها به دلیل چربی ترانس بالا

لبنیات به ویژه شیر کم چرب

مصرف قهوه و چایی

 

 

مواد غذایی کاهنده بروز آکنه

سبزیجات و میوه جات به دلیل آنتی اکسیدان اثر بسیار مناسبی بر روی کاهش التهاب پوست و کاهش بروز آکنه دارد .

میوه هایی که رنگی ترند دارای آنتی اکسیدان بیشتری هستند یکی از مهمترین آنتی اکسیدان هایی که باعث کاهش آکنه میشود ویتامین C است

روی و یا زنیک مورد نیاز بدن را میتوانید با مصرف کلم بروکلی و برخی از سبزیجاتی که برگ های سبز دارند و تاثیر خوبی بر کاهش آکنه میگذارند تامین کنید .

مصرف پروبیوتیک با بهبود سیستم عملکرد گوارش باعث کاهش بروز آکنه میشوند .

مصرف آب

 

 

 

 

 

برچسب‌ها :