چطور باردار شویم؟ ده توصیه مهم در مورد نکات قبل از بارداری


ارمغان سلامت 19 اسفند 1400 10 دقیقه مطالعه
چطور باردار شویم؟ ده توصیه مهم در مورد نکات قبل از بارداری

چطور باردار شوم؟

مهمترین توصیه برای زنی که می خواهد باردار شود، شناخت بدن خود، به ویژه چرخه قاعدگی است. مهم است که بدانید چرخه‌های قاعدگی چقدر از هم فاصله دارند تا بتوان زمان دقیق‌تری برای مقاربت داشته باشید تا باردار شوید.

از آنجایی که خطرات ناشی از بیماری کرونا، زنان باردار را بیشتر از افراد عادی تهدید میکند، واکسیناسیون کووید 19 قبل و یا در طول بارداری به شدت توصیه میشود. زیرا مزایای واکسیناسیون هم برای افراد باردار و هم برای جنین یا نوزاد آنها بیشتر از خطرات شناخته شده یا بالقوه است.

قاعدگی منظم

چرخه قاعدگی زنان معمولا ۲۸روزه است. البته ممکن است این عدد بین افراد مختلف، ممکن است کمی متفاوت باشد و شاید فاصله روزهای بین پریود در تمام افراد، یا حتی بین دفعات متفاوت در یک نفر، دقیقا همین تعداد روز نباشد. زمانی می‌گوییم پریود نامنظم است که تعداد روزهای بین چرخه قاعدگی از ۳۵ روز بیشتر یا از ۲۱ روز کمتر شود، یا با فواصل زمانی نامشخص رخ بدهد.

از آنجایی  که تخمک زن تنها 12 تا 24 ساعت پس از آزاد شدن بارور می شود، رصد اطلاعات مربوط به چرخه قاعدگی اطلاعات بسیار مفیدی در مورد پیش بینی زمان تخمک گذاری به ما خواهد داد.

تخمک گذاری

زنانی که سیکل های منظم قاعدگی دارند حدود دو هفته قبل از رسیدن دوره قاعدگی خود تخمک گذاری می کنند. پیش بینی تخمک گذاری در زنان با چرخه های نامنظم دشوارتر است، اما معمولاً 12 تا 16 روز قبل از شروع دوره بعدی او رخ می دهد.

طبق مقاله‌ای که در سال 2019 در مجله نیچر منتشر شده است، دوره‌های قاعدگی افراد مختلف است و زمان و مدت تخمک‌گذاری در طول زندگی افراد تغییر می‌کند. این به این معنی است که بهتر است تخمک گذاری را زیر نظر بگیرید تا مشخص شود چه زمانی بیشتر احتمال دارد تا فرد باردار شود.

روش های مختلفی وجود دارد که زنان می توانند برای تعیین بارورترین روزهای خود در هر ماه استفاده کنند.


پیشنهاد برای شما

جهت مشاهده و یا خرید روی تصویر کلیک کنید

تست تخمک گذاری

تست خانگی تخمک گذاری

با استفاده از تست تخمک‌گذاری خانگی می‌توانید زمان تقریبی تخمک‌گذاری را تخمین زنید. این کیت‌ها که در داروخانه‌ها فروخته می‌شوند، ادرار را برای هورمون لوتئینیزه‌کننده آزمایش می‌کنند، ماده‌ای که اندازه آن هر ماه در طول تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد.

این ماده باعث آزاد شدن تخمک از تخمدان‌ها می‌شود. سه روز درست پس از نتیجه آزمایش مثبت، بهترین زمان برای رابطه جنسی برای زوج هاست تا احتمال باردار شدن آنها افزایش یابد.

 

مخاط دهانه رحم

این تست شامل بررسی منظم مقدار و ظاهر مخاط در واژن می‌شود. درست قبل از تخمک گذاری، زمانی که زن بیشترین آمادگی برای باروری را دارد، مقدار مخاط افزایش می یابد، و نازک تر، شفاف تر و لغزنده تر می شود.

هنگامی که مخاط دهانه رحم لغزنده تر می شود، می تواند به اسپرم کمک کند تا به تخمک راه پیدا کند. زنانی که مخاط دهانه رحم خود را به طور مداوم بررسی می‌کنند، 2.3 برابر بیشتر احتمال دارد در یک دوره شش ماهه سریع‌تر باردار شوند.

دمای بدن

با توجه به تحقیقات انجام شده در مجله Fertility and Sterility، دمای بدن در اکثر موارد روش خوبی برای نظارت بر تخمک گذاری است. برای انجام این کار، هر روز صبح در ساعت معینی، قبل از بلند شدن از رختخواب، دمای بدن خود را چک کنید و نموداری از میزان دمای بدن خود با استفاده از تب سنج به صورت روزانه داشته باشید. چراباید دمای بدن را در حالت استراحت اندازه گیری کرد؟ درست قبل از تخمک گذاری، دمای بدن بین 36.1 و 36.4 درجه سانتیگراد اندکی کاهش می یابد

و سپس، 24 ساعت پس از آزاد شدن تخمک، دمای بدن شما افزایش می یابد و برای چند روز در آن سطح باقی می ماند. دمای بدن یک زن درست بعد از تخمک گذاری به طور متوسط 36.4 تا 37 درجه سانتیگراد میباشد.

از آنجایی که تغییر دمای بدن شما بسیار جزئی خواهد بود، استفاده از یک تب سنج دیجیتال مهم است.

پنجره باروری

پنجره باروری یک فاصله شش روزه، شامل پنج روز قبل از تخمک گذاری و روز آن را در بر می گیرد. زنان در این روزها بیشترین باروری را دارد.

اما آیا پس از تشخیص پنجره باروری چه باید کرد؟  آیا باید هر روز رابطه جنسی داشت؟

پاسخ این است که خیر. تحقیقات نشان داده تفاوت زیادی میزان باروری در بین زوجهایی که در طول این ایام به صورت روزانه رابطه جنسی داشته اند، با کسانی که به صورت یک روز در میان نزدیکی داشته اند، وجود ندارد. اما یکبار نزدیکی در این ایام توصیه میشود.

باورهای غلط

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه موقعیت جنسی بر شانس بچه دار شدن زوجین تأثیر می گذارد، وجود ندارد و همچنین خوابیدن زن به پشت برای مدت معینی پس از مقاربت، شانس باردار شدن را افزایش نمی دهد.

اما  برخی از ژل های روان کننده های بر پایه آب وجود دارند که می توانند حرکت اسپرم را کاهش دهند. در صورت نیاز به ژل روان کننده به جای Astroglide یا K-Y Jelly از ژل هایی استفاده کنید که بر روی آنها عبارت Pre-seed نوشته شده باشد.

 

 

داشتن وزن مناسب

شاخص توده بدنی BMI: شاخص توده بدنی (Body Mass Index) یا BMI ( بی ام آی ) ، یک معیار مهم برای اندازه گیری تناسب قد و وزن افراد میباشد و بکمک این شاخص میتوان مقدار اضافه وزن یا کمبود وزن را مشخص نمود.

وزن یک زن نیز می تواند بر شانس باردار شدن تأثیر گذار باشد: اضافه وزن یا کمبود وزن ممکن است شانس بارداری را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است که باردار شدن زنانی که دارای اضافه وزن هستند دو برابر زنی که شاخص توده بدنی (BMI) آن وزن طبیعی در نظر گرفته می شود، طول می کشد. زنی که وزن کمی دارد ممکن است چهار برابر بیشتر طول بکشد تا باردار شود.

داشتن چربی بیش از حد بدن باعث تولید استروژن اضافی می شود که می تواند در تخمک گذاری اختلال ایجاد کند. در مطالعه‌ای که در سال 2020 در مجله PLOS One منتشر شد، محققان داده‌های بیش از 50000 زوج در چین را که در طی یک سال تلاش می‌کردند باردار شوند، بررسی کردند. آنها دریافتند که با افزایش BMI، توانایی زنان برای باردار شدن در یک بازه زمانی مشخص کاهش می یابد.

بر اساس مطالعه ایی دیگر، چاقی مردان، که می تواند سیستم غدد درون ریز مردان و همچنین زنده ماندن و تمرکز اسپرم را مختل کند، می تواند بر توانایی زوجین برای باردار شدن نیز تأثیر منفی بگذارد.

همچنین زنانی که وزن کم‌تری دارند و BMI کمتر از 18 دارند، ممکن است عادت ماهانه منظمی نداشته باشند یا تخمک‌گذاری در بدن انها متوقف شود، که این امر مانع از بارداری آنها می‌شود.

ویتامین ها و مواد معدنی

زنانی که قصد باردار شدن دارند، لازم است تا مصرف ویتامین دوران بارداری را شروع کنند.

مصرف روزانه یک مولتی ویتامین، به شرطی که حاوی حداقل 400 میکروگرم  اسید فولیک در روز باشد و ویتامین B که برای جلوگیری از نقص مادرزادی در مغز و ستون فقرات نوزاد مهم است.

زنان باید حداقل یک ماه قبل از باردار شدن روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند تا از نقایص مادرزادی جلوگیری کنند. شروع اولیه برای مصرف مکمل اسید فولیک ایده خوبی است زیرا لوله عصبی سه تا چهار هفته پس از لقاح به مغز و ستون فقرات رشد می کند.

غذاهای سالم بخورید

اگرچه ممکن است رژیم غذایی خاصی برای بارداری وجود نداشته باشد، اما خوردن انواع مواد مغذی حیاتی مانند کلسیم، پروتئین و آهن به آمادگی بدن زن برای بارداری کمک کند. این به معنای خوردن انواع میوه ها و سبزیجات، پروتئین بدون چربی، غلات کامل، لبنیات و منابع سالم چربی است.

علاوه بر مصرف مکمل‌های حاوی اسید فولیک، خانم‌ها می‌توانند این ویتامین را از غذاهایی مانند سبزیجات با برگ سبز تیره، بروکلی، نان‌ها و غلات غنی‌شده، لوبیا، مرکبات و آب پرتقال نیز دریافت کنند.

جیوه موجود در جریان خون یک زن باردار می تواند بر رشد کودک تأثیر منفی بگذارد. مصرف 170 گرم ماهی سفید در هفته میتواند از قرار گرفتن در معرض این فلز سمی کاهش دهد. مصرف جیوه همچنین می تواند باروری مردان را مختل کند.

همچنین، برخی از مطالعات نشان می دهند که زنان باردار باید از کافئین اجتناب کنند

از انجام کارهای سخت و ورزشهای سنگین بپرهیزید

فعالیت بدنی در بیشتر روزهای هفته می تواند به بدن زن کمک کند تا برای بارداری و زایمان آماده شود و با کاهش خطر مشکلات باروری همراه است. اما ورزش بیش از حد یا انجام تمرینات شدید مکرر می تواند در تخمک گذاری اختلال ایجاد کند.

زنانی که به انجام ورزشهای سنگین و کارهای سخت مشغولند، اختلالات قاعدگی زیادی را تجربه می کنند و اگر تمایل به بارداری دارید از انجام کارهای سخت و ورزشهای سنگین بپرهیزید.

افزایش سن و کاهش باروری

با افزایش سن، باروری زنان کاهش می یابد. افزایش سن باعث کاهش کمیت و کیفیت تخمک های زنان شده و خطر برخی از مشکلات سلامتی مانند فیبروم رحم، آندومتریوز و انسداد لوله های فالوپ نیز افزایش داده که می تواند به از دست دادن توانایی باروری شود.

با شروع 30 سالگی باروری در زنان کاهش یافته و پس از گذشت 37 سالگی کاهش شدیدتر میشود. باروری پس از 40 سالگی بسیار کاهش میابد.

 

تاثیر سیگار و الکل بر میزان باروری زنان

سیگار کشیدن می تواند منجر به مشکلات باروری در زنان و مردان شود. مواد شیمیایی موجود در دود سیگار، مانند نیکوتین و مونوکسید کربن، سرعت از دست دادن تخمک‌های زنان را افزایش می‌دهند. سیگار کشیدن تخمدان‌های زن را پیر می‌کند و باعث کاهش شدید باروری می شود. همچنین خانمی که میخواهد باردار شود، باید از الکل خودداری کند.

 

 

برچسب‌ها :