ریزش مو در زنان شیرده


ارمغان سلامت 1 تیر 1401 3 دقیقه مطالعه
ریزش مو در زنان شیرده

شیردهی باعث ریزش مو نمی شود. افزایش ریزش مو در دوران شیردهی و پس از زایمان شایع است. در واقع تغییر سطح هورمون است که باعث ریزش می شود. کاهش سطح استروژن می‌تواند باعث نازک‌تر به نظر رسیدن موها یا ریزش بیش از حد موها شود.

معمولاً افراد در دوران شیردهی و پس از زایمان دچار ریزش مو یا ریزش بیش از حد مو می شوند. ریزش مو در این زمان معمولاً به دلیل کاهش سطح استروژن است.

در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که چگونه تغییر سطح هورمون در دوران بارداری و بعد از آن می تواند باعث ریزش مو شود و نکاتی را برای کاهش ریزش مو در این دوران ارائه می دهیم.

 

علت ریزش مو پس از زایمان چیست؟

بارداری باعث تغییرات هورمونی در بدن می شود که بر چرخه مو تأثیر می گذارد. در دوران بارداری، هورمون ها به جلوگیری از ریزش مو کمک می کنند و باعث رشد مو می شوند. به همین دلیل، افراد ممکن است متوجه شوند موهایشان در دوران بارداری پرتر به نظر می رسد.

پس از زایمان، هورمون ها به سطح معمول خود باز می گردند و سطح استروژن کاهش می یابد. این تغییر در هورمون ها، چرخه مو را به الگوی معمول خود، از جمله سطح معمولی ریزش مو، باز می گرداند.

دیدن ریزش موی زیاد می تواند نگران کننده باشد. با این حال، نشانه آن است که هورمون های یک فرد همانطور که باید کار می کنند.

چرخه معمولی مو چیست؟

موها یک چرخه رشد را طی می کنند که شامل رشد و ریزش می شود. شامل سه فاز اصلی است:

آناژن: این مرحله رشد است که در آن فولیکول های مو فیبر مو را بیرون می راند. حدود 85٪ از فولیکول های مو به طور فعال مو در حال رشد هستند و این کار برای 2 تا 6 سال ادامه خواهد داشت.
کاتاژن: این مرحله انتقالی است که قطر فولیکول‌های مو کاهش می‌یابد و موها می‌توانند به شکل چماق در بیایند. اگر این موها متعاقباً بریزند، ممکن است موها نازک شوند. این مرحله می تواند چند هفته طول بکشد.
تلوژن: این مرحله زمانی استراحت است که فولیکول مو فعال نیست و هیچ مویی رشد نمی کند. حدود 15٪ از فولیکول های مو به طور معمول در مرحله استراحت هستند. بعد از 2 تا 3 ماه، فاز آناژن دوباره شروع می شود و موهای تلوژن را بیرون می راند.
در یک چرخه منظم مو، معمولاً افراد روزانه حدود 50 تا 100 تار مو از دست می دهند. اختلال در چرخه، مانند زایمان، می‌تواند منجر به تغییر 70 درصد موها در فاز آناژن به فاز تلوژن شود. متخصصان پوست از آن به عنوان تلوژن افلوویوم یاد می کنند.

آیا درمان ریزش مو پس از زایمان وجود دارد؟

ریزش مو پس از زایمان موقتی است و افراد معمولاً نیازی به درمان ندارند. ممکن است تا یک سال طول بکشد تا موها به حالت قبل از بارداری برگردند.

اگر حس میکنید ریزش شدید مو یا ریزش مو دارید، با پزشک تماس بگیرید. در برخی موارد، ریزش مو می تواند نشانه ای از شرایط دیگر، مانند مشکلات تیروئید باشد.

نکاتی برای کاهش ریزش مو

 

  • از شامپوهای حجم دهنده و نرم کننده های فرموله شده برای موهای نازک استفاده کنید، زیرا این محصولات ممکن است به اندازه محصولات موهای ضخیم تر یا نرم کننده های قوی و سنگین مو را سنگین نکنند.
  • نرم کننده را به نوک موها بمالید تا پوست سر یا تمام نقاط آن را آغشته شود. استفاده از نرم کننده در سراسر مو می تواند موها را پرپشت کند.
  • از برس زدن شدید و بافتن موها خودداری کنید
  • هنگام استفاده از سشوار از حرارت کم و معتدل استفاده کنید
  • استفاده از یک رژیم غذایی مغذی و متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات ممکن است به محافظت از سلامت مو و رشد کمک کند.

 

برچسب‌ها :