فواید و عوارض جانبی دادن شیرخشک به نوزادان را بشناسید


ارمغان سلامت 23 فروردین 1401 3 دقیقه مطالعه
فواید و عوارض جانبی دادن شیرخشک به نوزادان را بشناسید

شیر مادر حاوی تمام مواد مغذی حیاتی است که نوزاد تازه متولد شده برای برآوردن نیازهای غذایی در ماه های اولیه(حداقل شش ماه) به آن نیاز دارد. شیر مادر به ساخت ماهیچه های کودک کمک می کند، اما در برخی موارد، نوزادان نمی توانند شیر مادر را هضم کنند یا مادر قادر به تغذیه نوزاد نیست. در چنین شرایطی به نوزاد شیر خشک داده می شود. اما آیا تغذیه نوزاد با شیرخشک بی خطر است؟ اما آیا شیر خشک عوارضی دارد؟ مزایا و معایب را در این مقاله بشناسید.

شیر خشک چیست؟

هیچ چیز نمی تواند جایگزین شیر مادر برای رشد و نمو کودک شود. با این حال، موارد خاصی وجود دارد که شیردهی با شیر مادر دشوار است و از این رو، مادر بدون انتخاب، به نوزاد شیرخشک می دهد. شیر خشک برای نوزادان به طور مصنوعی با تبخیر شیر مایع ساخته می شود. این روزها، بسیاری از مادران به دلایلی شیر خشک را انتخاب می کنند. اما بسیاری از آنها مزایای شیرخشک را در کنار مضرات آن نمی دانند.

مزایای شیر خشک

سرشار از مواد مغذی ضروری: شیر خشک با استفاده از تمام مواد مغذی که باید برای رشد و نمو به نوزاد داده شود ساخته می شود. همچنین از کودک در برابر عفونت ها و کم خونی محافظت می کند.

شیر خشک ارتباطی با رژیم غذایی مادر ندارد: معمولاً تغذیه نوزاد به رژیم غذایی مادر شیرده بستگی دارد و مادر از این نظر دارای محدودیتهایی است که باید رعایت کند. مادری که در صورت مادر می تواند هر چیزی بخورد.

تغذیه آسان در هر زمان و هر مکان: شیردهی در برخی مکان ها برای مادران مشکل ساز است، با این حال مادری که به کودک خود شیر خشک می دهد با چنین مشکلاتی مواجه نمیشود.

کاهش خطر بیماری های قابل انتقال: هنگام شیردهی، خطر انتقال بیماری از مادر به نوزاد زیاد است. دادن شیر خشک این خطر را کاهش داده و سلامت کودک را تضمین می کند.

تسکین درد نوک پستان مادر: درد نوک پستان در شیردهی بسیار شایع است. مادرانی که از شیر خشک برای شیر دهی نوزاد استفاده میکنند با اینگونه مشکلات مواجه نیستند.

 

عوارض جانبی شیر خشک

اجازه دهید در مورد عوارض جانبی شیر خشک برای نوزادان صحبت کنیم.

فاقد آنتی بادی است: هیچ چیز برای نوزاد بهتر از شیر مادر نیست. شیر مادر حاوی آنتی بادی هایی است که با تقویت سیستم ایمنی کودک، از او محافظت می کند. شیرخشک فاقد چنین آنتی بادی هایی است.

برای برخی از نوزادان به راحتی قابل هضم نیست: از آنجایی که به صورت مصنوعی ساخته شده است، ممکن است برای نوزاد به راحتی قابل هضم نباشد. ممکن است زمان بیشتری برای هضم طول بکشد. گاهی اوقات شیر خشک باعث رفلاکس معده شده و نوزاد بلافاصله پس از نوشیدن شیر استفراغ می کند.

پرهزینه: در حالی که شیر مادر به طور طبیعی در بدن مادر تولید می شود، شیرخشک باید از بازار خریداری شود. همچنین، برای فرآیند تولید درگیر هزینه است. شیر مادر قطعا غیر قابل جایگزینی است.

برچسب‌ها :