کیت بارداری یا تست بارداری خانگی چیست؟


ارمغان سلامت 17 خرداد 1401 4 دقیقه مطالعه
کیت بارداری یا تست بارداری خانگی چیست؟

تست بارداری چیست؟

آزمایش بارداری می تواند با بررسی هورمون خاصی در ادرار یا خون، باردار بودن شما را مشخص کند. این هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) نام دارد. HCG در جفت زن پس از کاشت تخمک بارور شده در رحم و به طور معمول فقط در دوران بارداری تولید میشود. این تست برای تشخیص اینکه آیا باردار هستید یا خیر استفاده می شود.

تست بارداری خانگی

آزمایش بارداری ادرار می تواند هورمون HCG را حدود یک هفته پس از تاخیر در قاعدگی تشخیص دهد. این آزمایش را می توان در هر جایی و با کیت تست بارداری انجام داد. بسیاری از زنان ترجیح می‌دهند قبل از تماس با پزشک، از تست بارداری خانگی استفاده کنند. در صورت استفاده صحیح، تست های بارداری خانگی 97 تا 99 درصد دقیق هستند.


پیشنهادهایی برای شما

جهت مشاهده و خرید روی تصویر کلیک کنید

کیت تشخیص بارداری

آزمایش خون بارداری

آزمایش خون بارداری در مطب پزشک انجام می شود. این آزمایش بسیار دقیقتر از کیت تشخیص حاملگی میباشد و می تواند مقادیر بسیار کم HCG را تشخیص دهد و بارداری را زودتر از آزمایش ادرار تأیید یا رد کند. آزمایش خون می تواند حاملگی را حتی قبل از اینکه پریودتان را از دست بدهید، تشخیص دهد. آزمایش خون بارداری حدود 99 درصد دقیق است و اغلب برای تایید نتایج تست بارداری خانگی استفاده می شود.

نام های دیگر: تست گنادوتروپین جفتی انسانی، تست HCG

 

چرا به آزمایش بارداری نیاز دارم؟

اگر فکر می کنید باردار هستید ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید. علائم بارداری از زنی به زن دیگر متفاوت است، اما شایع ترین علامت، تاخیر در قاعدگی است. سایر علائم رایج بارداری عبارتند از:

  • سینه های متورم و حساس
  • خستگی
  • تکرر ادرار
  • حالت تهوع و استفراغ (به آن حالت تهوع صبحگاهی نیز گفته می شود)
  • احساس نفخ در شکم

 

کیت بارداری چگونه استفاده میشود؟

  • آزمایش را در اولین ادرار خود در صبح انجام دهید. آزمایش ممکن است در این زمان دقیق تر باشد، زیرا ادرار صبحگاهی معمولاً HCG بیشتری دارد.
  • نشانگر را به مدت 5 تا 10 ثانیه در جریان ادرار خود نگه دارید. برای کیت هایی که شامل یک فنجان جمع آوری می شوند، در فنجان ادرار کنید، و ماتیک را به مدت 5 تا 10 ثانیه در فنجان قرار دهید.
  • پس از چند دقیقه، نشانگر اندازه گیری نتایج شما را نشان می دهد. زمان رسیدن به نتایج و نحوه نمایش نتایج بین برندهای کیت تست متفاوت است.
  • کیت تست بارداری شما حاوی دستورالعمل هایی در مورد نحوه خواندن نتایج خواهد بود.
برچسب‌ها :