مشکلات جنسی در زنان و مردان


ارمغان سلامت 6 اسفند 1400 5 دقیقه مطالعه
مشکلات جنسی در زنان و مردان

با توجه به اینکه برقراری رابطه جنسی یکی از امیال بسیار مهم انسانهاست شناخت دقیق این میل به سلامت روحی و جسمی آنها کمک می کند. زوجین باید با برقراری رابطه جنسی آشنایی داشته باشند و بدانند چگونه کیفیت این رابطه اسرار آمیز و محصر به فرد را بالا ببرند. اما شناخت اختلالات این رابطه به آنها کمک می کند تا در صورت بروز مشکل، به پزشک مراجعه کرده و رابطه خود را بهبود بخشند.

هم مردان و هم زنان، ممکن است اختلال عملکرد جنسی را تجربه می‌کنند، از خشکی واژن گرفته تا اختلال نعوظ، تا میل جنسی کم در هر دو طرف. اما راه‌هایی برای درمان مشکلات جنسی مانند اینها و لذت دوباره از رابطه جنسی وجود دارد

 

اختلال عملکرد جنسی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. این مسئله به اختلال نعوظ یا عدم علاقه به رابطه جنسی محدود نمی شود که اغلب به عنوان میل جنسی کم از آن یاد می شود. اختلال عملکرد جنسی می تواند شامل درد در حین مقاربت، ناتوانی در حفظ نعوظ یا مشکل در تجربه ارگاسم باشد.

اگرچه دلایل زیادی برای کاهش میل جنسی و اختلال عملکرد جنسی در مردان و زنان وجود دارد، اما راه‌های زیادی برای افزایش میل جنسی و احیای دوباره لذت جنسی پس از شناسایی مشکل وجود دارد.

 

اختلال عملکرد جنسی در زنان

اختلال عملکرد جنسی در زنان به اختلالات مختلفی تقسیم می شود: درد جنسی، کاهش میل جنسی، عدم تحریک جنسی و مشکل ارگاسم. تغییرات در سطوح هورمونهای حنسی، مراجعه به پزشک می‌تواند به درمان کاهش میل جنسی و سایر اشکال اختلال عملکرد جنسی در زنان کمک کند.

به طور خاص، اختلال عملکرد جنسی در زنان ممکن است به دلایل زیر باشد:

  • خشکی واژن: منجر به کاهش میل جنسی و مشکلاتی در برانگیختگی و میل به رابطه جنسی می شود، زیرا رابطه جنسی زمانی که واژن خشک باشد، می تواند دردناک باشد. خشکی واژن می تواند ناشی از تغییرات هورمونی باشد که در طول و بعد از یائسگی یا در حین شیردهی رخ می دهد. مسائل روانی مانند اضطراب در مورد رابطه جنسی نیز می تواند باعث خشکی واژن شود. مقاربت دردناک به دلیل خشکی واژن ممکن است به نوبه خود میل زن به رابطه جنسی را کاهش دهد.
  • کاهش میل جنسی: کمبود میل جنسی نیز می تواند ناشی از سطوح پایین هورمون استروژن باشد. خستگی، افسردگی و اضطراب نیز می تواند منجر به کاهش میل جنسی شود، مانند برخی داروها، از جمله برخی داروهای ضد افسردگی.
  • مشکل در رسیدن به ارگاسم: اختلالات ارگاسم، مانند تاخیر در ارگاسم یا ناتوانی در رسیدن به ارگاسم، می تواند هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار دهد. باز هم، برخی از داروهای ضد افسردگی نیز می توانند این مشکلات را ایجاد کنند.
  • درد هنگام رابطه جنسی: درد گاهی اوقات ناشی از یک علت شناخته شده مانند خشکی واژن یا اندومتریوز است. اما گاهی اوقات علت رابطه جنسی دردناک گریزان است. متخصصان نمی‌دانند که علت رابطه جنسی مزمن و دردناک که به عنوان ولوودینیا یا وستیبولیت ولوار شناخته می‌شود، چیست. احساس سوزش ممکن است همراه با درد در حین رابطه جنسی باشد.

اختلال عملکرد جنسی در مردان

انواع اختلالات عملکرد جنسی مردان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اختلال نعوظ (Erectile dysfunction): ED می تواند ناشی از شرایط پزشکی مانند دیابت یا فشار خون بالا یا اضطراب در مورد رابطه جنسی باشد. افسردگی، خستگی و استرس نیز می توانند در ایجاد اختلال نعوظ نقش داشته باشند.
مشکلات انزال: شامل انزال زودرس (انزال خیلی زود هنگام در نزدیکی) و ناتوانی در انزال می شود. علل عبارتند از داروها، مانند برخی از داروهای ضد افسردگی، اضطراب در مورد رابطه جنسی، سابقه ضربه جنسی (مانند خیانت همسر)، و اعتقادات مذهبی سخت.
میل جنسی کم: مسائل روانی مانند استرس و افسردگی و همچنین اضطراب در مورد داشتن رابطه جنسی نیز می تواند منجر به کاهش یا عدم تمایل جنسی شود. کاهش سطح هورمون (به ویژه اگر تستوسترون پایین باشد)، بیماری های جسمی و عوارض جانبی دارو نیز ممکن است میل جنسی را در مردان کاهش دهد.

مقابله با اختلال عملکرد جنسی

همه زوج ها باید بتوانند از یک زندگی جنسی سالم داشته باشند. اگر دچار اختلال عملکرد جنسی هستید، نگرانی های خود را با پزشک در میان بگذارید.

راهکارهایی در جهت مقابله با اختلال عملکرد جنسی

  • تشخیص دقیق و درمان مناسب هر بیماری زمینه ای
  • با شریک زندگی خود به طور آشکار در مورد رابطه جنسی خود صحبت کنید
  • اجتناب از مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر
  • مدیریت استرس، اضطراب و افسردگی
  • خلاقیت و انرژی بخشیدن به روال جنسی خود
  • با شریک زندگی خود در مورد صمیمیت فیزیکی و احساسی صحبت کنید. و اگر به یک بیماری مشکوک هستید، با پزشک خود در مورد آنچه ممکن است در بدن شما اتفاق می افتد صحبت کنید.
برچسب‌ها :